Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

Plan lekcji

Office 365

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

W dniu 28.03.2019 młodzież z klas 8 sp i 3 Gimnazjum pod opieką pani Sylwii Wolańskiej i pani Sylwii Szywińskiej wybrali się na warsztaty do BioCentrum Edukacji Naukowej w Warszawie na warsztaty laboratoryjne pt „Na tropach DNA”.

Podczas zajęć młodzież mogła się dowiedzieć skąd organizm każdego z nas wie, jak funkcjonować, a także jak jest zbudowany DNA. Uczniowie mieli okazję zobaczyć własne DNA wyizolowane z komórek własnego nabłonka z wewnętrznej części policzków. Dowiedzieli się jak DNA mieści się w komórce skoro w każdej komórce jego długość dochodzi do 2 m długości.

Młodzi naukowcy poznali również technikę elektroforezy DNA czyli sposób rozdzielenia kwasów nukleinowych ze względu na ich długość. Rozdziału dokonuje się w żelu agarozowym. W metodzie tej można zaobserwować wędrówkę DNA w żelu.

Kolejnym doświadczeniem było wykrywanie obecności glukozy a także poznanie metod biotechnologii za pomocą których można wyprodukować mleko o obniżonej zawartości laktozy.

Udział w warsztatach cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, wśród której zaszczepiono i odkryto dusze przyszłego badacza J Wycieczce towarzyszyła słoneczna pogoda oraz dobry humor. Kolejna wycieczka w której nauka łączy się z przyjemnością bycia razem.