Samorząd Uczniowski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych podejmuje wiele inicjatyw, zwiększa aktywność wśród całej społeczności szkolnej. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem i chęcią włączają się we wszystkie akcje ogłaszane przez Samorząd Uczniowski.

Pracę swą Samorząd Uczniowski rozpoczął od zorganizowania REPUBLIKI. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że to zazwyczaj nauczyciele prowadzą lekcje. 16 października 2014 r. w naszej szkole nastąpiło odwrócenie ról. Przy tablicy stanęli uczniowie. To oni przejęli władzę w szkole, a to za sprawą republiki! W tym dniu pani dyrektor Aleksandra Młynarska oficjalnie o godz. 9.00 oddała władzę przewodniczącemu szkoły – Szymonowi Zającowi. Rozpoczęła się REPUBLIKA! Wszyscy doskonale się bawili, uczniowie będąc nauczycielami, i nauczyciele będąc uczniami. Każdy „nowy” nauczyciel doskonale był do zajęć przygotowany, lekcje były wzorowo przeprowadzone. Nie zabrakło też odpytywania. - „Można było się na własnej skórze przekonać, że wcale nie jest łatwo być nauczycielem. Potrzeba wiele cierpliwości. Znaleźć „receptę” na to, w jaki sposób mówić do uczniów by być zrozumiałym, i co najważniejsze aby być słuchanym” - wypowiedzi „nowych” nauczycieli po skończonych zajęciach w tym dniu. Ten dzień wszyscy zapamiętają na długo, a za rok na pewno zostanie powtórzony. Kolejną inicjatywą była organizacja „Dnia Pluszowego Misia”. Do zabawy włączyła się przede wszystkim najmłodsza społeczność szkolna, która przyniosła w tym dniu do szkoły swojego ulubionego Misia. Klasa III Szkoły Podstawowej przygotowała w ramach innowacji pedagogicznej - „Zabawa w teatr – pokaż swój talent”, wiersze, piosenki, zagadki i różnego rodzaju zabawy. Wszyscy doskonale się bawili, było wiele radości i uśmiechu. Uczniowie mieli okazję na nowo odkryć śmieszne i ciekawe przygody zabawnego Misia Puchatka. Cały dzień przebiegał w miłej, serdecznej i misiowej atmosferze, bo przecież wszyscy kochają swoje Misie. Uwieńczeniem „Dnia Pluszowego Misia” była piosenka „Jadą, jadą misie ...”. Najbardziej cieszą się zainteresowaniem akcje - „Kto przebrany, ten nie będzie pytany”. Po raz pierwszy zorganizowano go z okazji „Międzynarodowego Dnia Spódnicy”, który obchodziliśmy 30 października. Wszystkie dziewczyny włączyły się do tej akcji, nawet jeśli na co dzień za spódnicami nie przepadają, pozwoliły w tym dniu spodniom odpocząć. Do szkoły przyszły w spódnicach w kratkę, paski, kropki, falbaniaste, kwieciste i mini. Do wspólnej zabawy włączyło się kilku chłopaków, którzy postanowili ubrać spódnicę oraz nasze nauczycielki i pani Dyrektor. W końcu Światowy Dzień Spódnicy trzeba było należycie uczcić! Po raz drugi ten dzień został zorganizowany z okazji „Mikołajek”. Wszyscy uczniowie, mali i duzi byli ubrani w tym dniu w mikołajkowych strojach. I tak pojawiło się wielu Mikołajów, aż trudno było stwierdzić, który jest z nich fałszywy, a który prawdziwy z Laponii. Cała szkoła była czerwona, ten kolor ją zdominował. Samorząd Uczniowski podejmuje również wiele akcji charytatywnych, a podsumowaniem tego jest – 4 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Thomas Jefferson powiedział - "Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością”. I po raz kolejni uczniowie z ZSP w Wojkowicach Kościelnych nie zawiedli. Aktywnie wzięli udział w dwóch akcjach - „Grosz do Grosza” oraz „Świąteczna Kartka Dobroczynna”. Pierwsza akcja polegała na zbiórce pieniędzy dla niedożywionych dzieci - „Dzwonek na obiad”, zebraliśmy 170,44zł. Druga akcja polegała na zakupie „Świątecznej Kartki Dobroczynnej” i pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym, podopiecznym programu „Na Ratunek”. Kartki w błyskawicznym tempie się sprzedały, a my zebraliśmy 104zł. W ramach bezinteresownej pomocy uczniowie w drugim semestrze wezmą udział w programie - „Adopcja na odległość”. Pierwszym etapem tego programu było spotkanie z bratem Symeonem ze Zgromadzenia Franciszkanów z Katowic – Panewnik. Podczas spotkania przybliżył nam życie dzieci w Republice Południowej Afryki. Opowiedział o kulturze i tradycji ludów afrykańskich oraz o pracy polskich misjonarzy. To dzięki nim dzieci afrykańskie mogą liczyć m.in. na duchową adopcję na odległość.