„Będąc kiedyś w zagłębiowskiej stronie

o Bendzie pomyśl i króla koronie.

Zajdź nad tę rzekę, co ją Przemszą zowią,

gdzie gmin siedem starostwa ozdobą”

Kaja Kwasek

Dnia 12 grudnia 2012 roku w  Gimnazjum nr 1 im. Jana Dormana w Będzinie odbył się  II Powiatowy Konkurs Będzin – Inspiracje. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski i Starosta Powiatu Będzińskiego Krzysztof Malczewski. Zuzanna Matyńska

W konkursie wzięły udział uczennice Zespołu Szkolno – Przedszkolnego: Zuzanna Matyńska,  (która zajęła II miejsce), Aleksandra Kwiatkowska (została wyróżniona) a także Klara Obarewicz i Oliwia Reda. Uczennice recytowały utwory poetów z powiatu będzińskiego.

Poprzez udział w konkursie uczennice nie tylko odczuły piękno recytowanego utworu, pogłębiły swoją wiedzę o poetach z powiatu będzińskiego, ale również poprzez recytację utworów przeżyły zawarte w  nich wartości sprzyjające dojrzewaniu postaw społeczno-moralnych. Większą siłę  oddziaływania miały wiersze, których  treść odpowiadała zainteresowaniom uczennic. Przedstawiły świat rzeczywisty z pozycji nastolatki i w dostępnej dla niech formie.

W konkursie brali także udział Magdalena Świętek, Gabriela Kramarczyk, Dawid Wierzgała i Szymon Zając, którzy swoją „małą ojczyznę” przedstawili za pomocą dowolnej techniki plastycznej.

Gratulujemy uczennicom występu i życzymy dalszych sukcesów.