Dzisiaj rozpoczął się próbny egzamin gimnazjalny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W naszej szkole przystąpiło do niego 100% gimnazjalistów (29 uczniów). Tegoroczni uczniowie klas trzecich są drugim rocznikiem, który będzie zdawał egzamin gimnazjalny w nowej formule. W ciągu trzech dni uczniowie sprawdzą swoją wiedzę za zakresu z przedmiotów humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych, a także języka obcego.

Część humanistyczna zawiera pytania z języka polskiego, oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna (rozprawka).
Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą. Całość trwa 150 minut.

Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych są zadaniami zamkniętymi. W nowej formie egzaminu gimnazjalnego jest mniej zadań z algorytmów i z umiejętności posługiwania się nimi. Pojawi się natomiast więcej zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków.
Egzamin z części matematyczno - przyrodniczej również trwa 150 minut.

W części dotyczącej języka obcego nowożytnego egzamin dzieli się na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Poziom podstawowy sprawdza wiedzę uczniów, którzy rozpoczęli naukę języka dopiero w gimnazjum. Z kolei poziom rozszerzony ma na celu sprawdzenie umiejętności osób, które kontynuują naukę języka zapoczątkowaną w szkole podstawowej. Każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do poziomu podstawowego. Część rozszerzona jest obowiązkowa dla gimnazjalistów, którzy uczyli się języka we wcześniejszych etapach.

Uczniom uprawnionym do dostosowania warunków i form egzaminu można wydłużyć czas trwania egzaminu.

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!!!

Terminarz:
- 13 listopada (wtorek) - historia i WOS oraz język polski;

- 14 listopada (środa) - przedmioty przyrodnicze oraz matematyka;

- 15 listopada (czwartek) - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Egzamin próbny ma na celu oswoić uczniów z prawdziwym egzaminem gimnazjalnym. Poza tym diagnoza wiadomości i umiejętności pokaże uczniom nad czy muszą jeszcze popracować by w przyszłości uzyskać zadowalający wynik i dostać się wybranej przez siebie szkoły średniej.