To już kolejna przedostatnia wymiana Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych w ramach projektu Comenius Erazmus+, która odbyła się w dniach 13-18.03.2016r. Uczniowie i nauczyciele wyruszyli na spotkanie z naszymi kolegami z projektu do  miejscowości Bilje w północnowschodniej części Chorwacji.

Długą podróż wynagrodziła na piękna pogoda  i malowniczy krajobraz cichej spokojnej miejscowości,  w której mieściła się szkoła partnerska wraz z pensjonatami. Wszystkich powitano bardzo serdecznie śpiewem i tańcami regionalnymi w wykonaniu uczniów, a my mogliśmy skosztowania tradycyjnych potraw. Uczestniczyliśmy w warsztatach tematycznych na temat sztuki  było to działanie realizowane w projekcie przez szkołę w Bilje. Jednak nasz pobyt nie ograniczył się do zajęć w szkole mieliśmy szanse zwiedzić pobliskie miasto Osijek wraz z Akademią Sztuki , Galerią Sztuki i Urzędem Miejskim. W Akademii Sztuki poznaliśmy akana sztuki gry aktorskiej oraz animacji kukiełek, a na zorganizowanych zajęciach w Galerii Sztuki poznaliśmy się lepiej wraz z innymi uczestnikami projektu. Ukoronowaniem całego pobytu w mieście było zaproszenie do siedziby władz miasta Osijka i spotkanie z burmistrzem miasta Ivanem Vrkić. W trakcie naszego pobytu widzieliśmy również księcia Walii Karola wraz z żoną Kamilą odwiedzającego katedrę w Osijeku.  Mieliśmy możliwość zwiedzania łodzią  Parku Narodowego Kopacki Rit obejmującego ujście rzeki Drawy do Dunaju oraz liczne bagna stanowiące miejsce lęgowe dla 260 gatunków ptaków i jest jednym z największych terenów tego typu obszarów chronionych w Europie. Podsumowaniem naszego  pobytu była prezentacja działań w poszczególnych szkół partnerskich. Mogliśmy zobaczyć jaki sposób szkoły z innych krajów realizowały przydzielone im działania, ale również zobaczyć wytwory tej pracy. Wyjazd miał na celu współpracę placówek edukacyjnych z różnych krajów, rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Młodzież posługując się językiem obcym ćwiczyła zdolności komunikacyjne oraz otwartość i zrozumienie dla różnic kulturowych swoich  kolegów z wymiany.

Pozdrawiamy naszych kolegów i koleżanki z wymiany – Do zobaczenia na kolejnej wymianie!