W dniu 27.09.2017 uczniowie klas 7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 Gim pod opieką pani Sylwii Wolańskiej i Małgorzaty Sikory wzieli udział  w zajęciach z mkroskopi skaningowej, które zorganizowała i przeprowadziła pani dr Jagna Karcz. Pani doktor na wstępie przedstawiła historie i  znaczenie mikroskopii skaningowej w róznych dziedzinach biologii, medycyny i kryminalistyki. W drugiej części uczniowie wzięli udział  w zajęciach praktycznych podczas których ogladali preparaty pod lupą, a także wykonali preparaty do obserwacji pod mikroskopem skaningowym.

Kolejnym punktem wyjazdu był udzial w cyklu  wykładów w ramach Spotkania z nauką organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wykład obejomował trzy tematy: "Do tańca" i "od serca"- różne mięśnie-różne ruchy, "Z tlenem źle , lecz bez tlenu jeszcze gorzej" oraz "Zobaczyć myśli, sterować myślą". Podczas wykładu uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wygląda zapis EKG, zapis pracy mięśni szkieletowych. Prowadzący zademonstrowali pracę płuc, oraz przedstawili zuzycie tlenu w spoczynku i podczas wysiłku. Duże zainteresowanie wzbudził zapis EEG – pracy mózgu w czasie pracy i spoczynku. Uczestnicy starali się znaleźć odpowiedźż na pytanie: Czy można zobaczyć mysli?, Jak silne sa ludzkie płuca?, oraz Czym jest oddychanie?