Dnia 22 września 2008 r. odbyła się lekcja wyjazdowa pt.: „Osobliwości świata fizyki” w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Śląskim. Wyjazdy na tego rodzaju lekcję stały się już tradycją w naszej szkole i co roku przyciągają wielu chętnych. Tak tez było i teraz. Wykłady odbywają się w salach audytoryjnych, a tam profesorowie z Uniwersytetu Śląskiego prezentują nam zaskakujące i ciekawe doświadczenia.

 

 Pierwszy wykład nosił tytuł „Wszystkie siły wszechświata”, była tam mowa o siłach, które wystarczy użyć by opisać wszystko co dzieje się we wszechświecie, czyli o oddziaływaniach grawitacyjnych, elektromagnetycznych, słabych i silnych. Zobaczyliśmy bardzo wiele ciekawych doświadczeń,  jednak największy podziw wśród nas wywołał eksperyment, w którym krążek z magnesem niemal lewitował nad blatem stołu.

 

Kolejny wykład, czyli „Termodynamika domowa” w niezwykle ciekawy i interesujący sposób ukazał nam jak działa lodówka, na czym polega przegrzanie cieczy, dlaczego niektóre mieszaniny ochładzają się oraz jak to się dzieje, że mikrofale ogrzewają potrawy.

Ostatnim wykładem była „Niezawodna mechanika”. Na tym pokazie dowiedzieliśmy się jak działają maszyny proste, poznaliśmy podstawowe prawa mechaniki oraz ujrzeliśmy wiele fascynujących doświadczeń np., że dwie dziewczyny za pomocą dwóch butelek i dwóch pompek są w stanie podnieść czterech chłopców, stojących na desce!

Dzięki tego rodzaju wykładom zaczynamy dostrzegać, że fizyka otacza nas w życiu codziennym, w wiele praw fizycznych wykorzystujemy intuicyjnie…